För exakt åtta år sedan drog den hittills kraftigaste stormen in över södra Sverige, Gudrun. Följderna blev enorma.
Ett lågtryck började bildas strax utanför Brittiska öarna på fredagskvällen den 7 januari 2005. Det fördjupades väldigt snabbt och man började ana något i stormväg för Sverige. Fördjupningen berodde på att det fanns så mycket mild och fuktig luft nordväst om de Brittiska öarna som mötte den mycket kalla som drog ner från Grönland. I gränsen mellan den varma och kalla luften finns det nästan alltid bra förutsättningar för att lågtryck ska fördjupas. Vid detta tillfälle fanns också en så kallade jetström som gjorde att det blev ett utflöde av luft på hög höjd och därmed ett påskyndat tryckfall vid marken.
Vid 13-tiden på lördagen den 8 januari hade lågtrycket kommit till sydvästra Norge. Vinden ökade alltmer i södra Sverige och det blev full storm på västkusten. Men det blev mot kvällen som vinden tog fart rejält i inlandet med orkanbyar. Under natten till söndag var som mest ca 341 000 abonnenter strömlösa. Nu hade lågtryckets centrum dragit in över sydligaste Norrland.
Som allra lägst var lufttrycket 960 hPa, detta strax i gränsen mellan Sverige och Norge på lördagskvällen.
Söndag morgon den 9:e - oigenkännligt landskap
Den kraftiga stormen fortsatte under natten men avtog långsamt under söndagsmorgonen. Många vaknade upp till ett landskap de aldrig sett innan. Träd låg huller om buller, strömmen fungerade inte, oframkomliga vägar - chocken var stor när Gudrun hade förstört nästan allt i sin framfart.

Stormfälld skog i Kollebäckstorp, nordöst om Munka Ljungby januari 2005.
Högsta medelvind - 33 m/s på Hanö
På grund av att ström- och teleförbindelserna hade brutits på många håll försvann en del meteorologisk data från de stationer som automatiskt uppdaterar vindhastighet med mera. Det innebär att det möjligen blåste ännu mer vid någon station. Allra högst medelvind har uppmätts från Hanö i södra Blekinge med 33 m/s, full orkan alltså.
Vindarna in över land nådde även dessa, orkanbyar. 33 m/s i byarna registrerades i både Ljungby och Växjö. Vindarna var som kraftigast i det skogrika Småland där mängder av skog föll.
75 miljoner kubikmeter skog föll
Det var i området kring Småland, Halland, norra Skåne samt sydligaste Västergötland som drabbades värst av fälld skog. Anledningen av att det föll så pass mycket skog som uppskattningsvis 75 miljoner kubikmeter var att det inte fanns någon tjäle i marken också får ju träden lättare att falla.
Tidsförlopp
Fredag kväll den 7 januari: Ett mycket djupt lågtryck bildades utanför Brittiska öarna. Kl 04 befann sig lågtryck över Skottland.
Lördag kl 14 den 8 januari: Stormlågtrycket rörde sig in mot norska huvudet. Vindarna började nå storm på svenska västkusten.
Lördag kl 23 den 8 januari: Lågtryckscentrumet drog in över sydligaste Norrland. Kraftigaste vindar i södra Sverige, lokalt orkan.
Söndag kl 02 den 9 januari: Över 400 000 hushåll var strömlösa. Mycket stora mängder träd hade blåst ner.
Söndag kl 14 den 9 januari: Lågtrycket hade passerat Finland i ett försvagat skick. Hundratusentals fortfarande utan ström, vägar oframkomliga och nästintill ett oigenkännligt landskap i södra Sverige. Nu började röjningsarbetet efter Sveriges värsta storm genom tiderna, sett till följderna i skogar, strömförsörjning och allmän ödeläggelse.
Länkar: http://sv.wikipedia.org/wiki/Orkanen_Gudrun
http://www.smhi.se/kunskapsbanken/meteorologi/gudrun-januaristormen-2005-1.5300
Skribent: Simon Enström