Idag, måndag, har riktigt varm kontinentsluft strömmat upp över södra Sverige. Hela 27,8 grader uppmättes i Kristianstad! På andra plats kom Hörby med omkring 26 grader, Malmö fick 25 grader.
Även morgondagen kommer bli varm i den allra sydostligaste delen. Kalmar län kan nog få 23-24 grader som mest, men i väster drar lite kallare luft in och i gränsen kan åskskurar bildas, precis som idag. I dag har åskan varit koncentrerad över västra Götaland och Södermanland.
Men som rubriken lyder så sjunger värmen på sista versen, för att redan till onsdag har betydligt kallare luft dragit ner, kanske inte mer än 15-16 grader i sydöstra Sverige. Och det finns inte så många chanser till med sommartemperaturer i år.
Höstoväder
Tidtabellen på det djupa lågtrycket på torsdag-fredag är något osäker. Det kan bli tal om rikligt med regn och mycket blåsigt väder. Dessutom ruggiga temperaturer. Mer om detta lite senare i veckan.
Så ta vara på värmen i morgon, ni som bor i Sydsverige - hösten är på väg...på allvar!
Skribent: Simon Enström