.:: Just nu
Online: 88 | Inloggade: 39


.:: Chatt
Logga in för att skriva inlägg


.:: Våra partners









NYHETER FRÅN EWP


2 juni 2015 18:32
Hösten verkar ha anlänt redan i juni!

Efter en ganska usel och regnig kall maj så hoppades man på en bättre juni. Men det hela går faktiskt på tvärs och det ska t.o.m. bli ännu sämre! Redan under måndagsdygnet drabbades Värmland och delar av Dalarna av mycket hårda vindbyar. Träd blåste ned och många drabbades av strömlöshet.

Nu väntas ännu mer regn och ännu mer blåst. Orsaken är ett stort djupt lågtryck som är på väg in från brittiska öarna. Det är på 980 hPa vilket är lågt för att vara så här års!

Främst drabbas Ålands hav med byar på upp emot 25-30 m/s vilket är mycket. Men även Bohus- och Hallandskusten kommer att drabbas. Vi har utfärdat varningar för stora delar av Götaland och södra Svealand gällande mycket hårda vindbyar under onsdagen, ca 20 m/s.

På sidan för varningar finner du detaljerna för alla aktuella varningarna! 

 

Skribent: Swen J


Skriv en kommentar:
Du måste vara inloggad för att kunna skriva en kommentar


Kommenterar till den här nyheten (0):




Fler nyheter