Vi är snart inne i augusti och ännu är det långt kvar av sommaren, i alla fall enligt kalendern. För många kanske dock en viss höstkänsla har börjat infinna sig i och med senaste tidens svala väder. Trots detta ligger faktiskt medeltemperaturen 0-2 grader över det normala från Skåne upp till södra Norrland, detta alltså räknat från 1 juli framtill i går.
I Norrland, och framförallt i Tornedalen, ligger medelvärdet lika många grader under vad som är normalt för denna tidsperiod. Nederbördsmängderna är ganska ojämnt fördelat över landet. Hittills utmärker sig främst inre Dalarna och Luleåtrakten där man fått mer än dubbelt så mycket nederbörd än normalt. Omvänt, Blekinge, Skåne, Tornedalen samt fjällkedjan har fått mindre nederbörd än normalt, lokalt mindre än hälften.
Oväder i helgen
Lågtrycken fortsätter att rada upp sig på väg mot Sverige. Några är faktiskt ovanligt djupa för denna tidpunkt på året. Ett djupt lågtryck kommer snabbt att intensifieras över Engelska kanalen i morgon fredag och röra sig i en nordostlig riktning. Lågtrycket kommer att ta en bana över Nordsjön och Danmark innan det tillslut, natten till söndagen letar sig in över västkusten.
Det kommer att blåsa upp till storm på Nordsjön och stormbyar in över Danmark. För vår del kommer sannolikt södra Götaland att få det blåsigaste vädret, med början under lördag kväll. Risk för mycket hårda vindar till havs och mycket hårda vindbyar in över land. Värst ser det ut att bli i trakterna kring Skåne. Någon stormby kan inte uteslutas, även om vi inte tror att det ska inträffa.
Förutom vinden kommer det också att regna en hel del. Regnet är snabbare än lågtrycket och kommer redan in under lördag morgon mot Skåne och fortsätter sedan upp över landet. Mitt på söndagen ligger lågtryckscentrumet över Dalarna med kraftigt och ihållande regn omkring sig. På måndag har lågtrycket hunnit upp till Norrbotten.
Åskrisk
I detta minst sagt djupa höstlågtryck kommer det att finnas åskrisk. Först och främst under lördagen i södra Götaland och på söndag över södra Norrland. Risken är inte jättestor men måste ändå följas upp då prognosen är osäker. Följ prognoserna!
RISKUTFÄRDANDE NIVÅ 2!
Ni förstår säkert redan att ett Riskutfärdande är befogat. Vi lägger härmed ut ett Riskutfärdande Nivå 2 för lördagen och söndagen 25-26/7.
VAR: Hela landet. Det är jättesvårt att precisera var det kommer att regna mest men man kan utgå ifrån att det kan falla mellan 20-60 mm i stort sätt hela landet under helgen. Lokalt mer och lokalt mindre.
NÄR: Från lördag morgon/förmiddag i Skåne till måndag eftermiddag i Lappland.
Närmare detaljer kommer under fredag kväll. Varningar kommer säkerligen att utfärdas under fredagen.
Skribent: Simon Enström