SOMMARVÄRMEN GÖR ETT ABRUPT AVBROTT TILL HELGEN - HÖSTRUSK TAR VID
Ett lågtryck söderifrån fördjupas till helgen och ersätter den mycket varma luften till mer höstlika temperaturer och dessutom en hel del regn och även kraftiga vindar.
Fortfarande är banan för lågtrycket något osäker, så som det nästan alltid är när det kommer rakt söderifrån. Liten förskjutning i riktning och utfallet kan bli helt annorlunda. Därför kommer vi på EWP följa upp prognosen noga.
Men som prognosen ser ut idag kommer helgen att bjuda på omfattande regn för dom flesta i södra och mellersta Sverige. Framförallt i ett område från Gävleborg ner till Örebrotrakten och Östergötland ser det ut att komma riktigt stora regnmängder lokalt. Vissa prognosen pekar på mellan 100-130 mm sammanlagt under lördagen och söndagen. Dessutom med riktigt låga temperaturer, kanske inte ens över 10 grader på dagarna. Som inte detta vore nog kommer det även att blåsa kraftigt kring lågtrycket.
Ett riktigt höstrusk att vänta med andra ord!
Vi följer upp detta och återkommer med detaljer inom kort.
Skribent: EWP-Teamet