.:: Just nu
Online: 15 | Inloggade: 39


.:: Chatt
Logga in för att skriva inlägg


.:: Våra partners









NYHETER FRÅN EWP


12 juli 2010 18:51
Ett mycket dramatiskt väderdygn att vänta!

Det närmsta dygnet, från måndag kväll kan utvecklas till ett av de mest dramatiska vädwerdygnen på mycket länge. För över Danmark så håller ett mycket kraftigt åskväder på att utvecklas.

Redan under kvällen och förnatten så kan förelöpare dra in från sydväst.

Vad som komplicerar situationen är att extremt het luft från ekvatorn matas upp parallellt med ovädret. Det betyder att åskan kan bli extremt kraftig. men vad värre är så finns en höjd risk att tromber kan bildas.

Detta är en mycket ovanlig situation för att vara så här års. Vanligare är att tromber bildas på förhösten när de varma haven möter ett kallt luftlager ovanifrån.

Dock så kan ju tromber inte "garanteras", så att säga, -men risken finns att de kan dyka upp.

Följ därför händelseutvecklingen här på EWP det kommande dygnet, och särskilt under tisdag 13 juli, redan från den tidiga morgonen. Då beräknas åskan att dra in på allvar.

Skribent: Swen


Skriv en kommentar:
Du måste vara inloggad för att kunna skriva en kommentar


Kommenterar till den här nyheten (17):




Fler nyheter