Vi börjar så sakta ana att träden håller på att skifta färg till gul, röd eller orange. Vindarna börjar bli alltmer svala och kyliga, kvällarna blir snabbt mörkare och de kyliga nätterna börjar bli allt vanligare. Vi går med andra ord mot hösten.
Hösten har redan kommit i norr
Hösten har redan kommit till de norra landsdelarna, redan för några veckor sedan anlände hösten till delar av fjällvärlden och nordligaste Lappland. Sedan dess har hösten vandrat en bit ner i Lappland. Den meteorologiska hösten har kommit när dygnsmedeltemperaturen har varit mellan 0-10 grader i minst fem dygn i sträck.
Hösten ska normalt sätt anlända Östersund den 5 september, Stockholm 29 september och Malmö 12 oktober.
Hur blir vädret den närmsta tiden?
Vecka 33 har snart nått sitt slut och under måndagen kommer en sammanfattning av veckans väder längre ner på förstasidan.
•Kommande vecka ser ut att bjuda på fortsatt ganska ostadigt väder med några regnväder som ska dra in över Sverige. Men mellan dessa regnområden finns plats för mycket sol också!
Mycket varm luft ser ut att beröra delar av Europa under nästa vecka som möjligen kan vara inne och beröra sydligaste Sverige med temperaturer uppåt 25 grader. Men det skulle vara tillfälligt i sådana fall. I samband med denna puff av värme kan också åskrisken öka tillfälligt. Men dessa prognoser får vi slipa på och återkomma till lite senare.
EWP förbereder vinteruppehåll
Ännu återstår en del av åsksäsongen, men den börjar ju så sakta brytas ned i takt med att hösten närmar sig. EWP förbereder vinteruppehållet som startar olika tider, beroende på regioner. De norra delarna stänger först, ungefär i mitten av september. Mälardalen stänger i början av oktober och sydväst och sydväst i mitten av oktober. Men mer om detta kommer att finnas att läsa på de olika regionerna på åskriskprognoserna inom kort.
Skribent: Simon Enström, operatör Mälardalen