Uppdaterat 2 november kl. 14:49:
Igår var det rekordmilt i landet! Hela 16,0 grader uppmättes i Hudiksvall och det är den högsta novembertemperaturen i Sverige på hela 43 år! Rekorden ligger på 18,4 grader.
Även i Delsbo var det rekordmilt med 14,6 grader, vilket är den högsta novembertemperaturen där sedan 1878!
Söderhamn fick som mest 15,4 grader, men det är ännu osäkert historiemässigt.
Klart är i alla fall att vi har mycket milt för årstiden och det ser ut att fortsätta 1-2 veckor framöver...kanske ännu mer. Vi får se!
Helt omvänt i USA - flera döda i snöoväder
Efter de kraftiga snöstormarna i USA i helgen är flera miljoner hushåll utan el, 11 personer har också dött till följden av ovädret.
Detta var det kraftigaste snöovädret i oktober någonsin i området! Flera delstater har också förklarat undantagstillstånd.
Det är den nordöstra delen av USA som drabbats hårdast. I New Hampshire uppmätte man ett snödjup på hela 8 decimeter i helgen!
Länk till det kraftiga snöovädret:
Expressen: http://www.expressen.se/nyheter/1.2607825/minst-elva-doda-efter-snoovadret
PS. Nu finns också månadskrönikan för oktobervädret längre ner på förstasidan!
DS.
Skribent: Simon Enström