.:: Just nu
Online: 12 | Inloggade: 39


.:: Chatt
Logga in för att skriva inlägg


.:: Våra partners









NYHETER FRÅN EWP


23 april 2015 17:09
Bekräftat: Sommaren har anlänt!

UPPDATERAT 24/4 KL. 20.13 

I förmiddags blev det bekräftat! Den meteorologiska sommaren har anlänt till Sverige! De platser som har fått sommar är: Örebro, Torpabron, Göteborg, Västerås och Eskilstuna, ca 3-4 veckor för tidigt. Därmed blir ankomstdatumet 19 april, exakt samma datum som i fjol! Läs mer på SVT.

URSPRUNGLIG ARTIKEL:

Det har varit några härliga dagar med sol och höga temperaturer. Värmländska Arvika slog den 20:e till med nytt säsongshögsta med hela +22,0°. Men redan har temperaturen börjat sjunka och vi går mot en ny period med ostadigt och rätt kyligt väder. Men frågan är: hinner sommaren anlända innan vädret går mot den kyligare varianten?

Krävs fem dygn med sommartemperaturer

Som en del kanske känner till måste det vara fem dygn i sträck med sommartemperaturer (dygnsmedeltemperatur över 10°) innan sommaren definitionsenligt har anlänt. Vi hade ju sommartemperaturer i början av april, men inte tillräckligt länge. I och med värmen de senaste dagarna har de kommit tillbaka och det finns faktiskt chans att det håller sig i fem dygn, vilket i så fall resulterar i sommar!

19 april var det första dygnet med sommartemperaturer och sedan har de även hållit i sig den 20:e, 21:a och 22:a. (=4 dygn). För meteorologisk sommar krävs det alltså att det idag, 23 april, är sommartemperaturer. Svaret på detta får vi inte förrän i morgon förmiddag när data har samlats in till SMHI.

Sommarens ankomstdatum räknas alltid som det första dygnet av fem med sommartemperaturer. Är det tillräckligt varmt idag så kommer alltså sommaren i år att anlända den 19 april, vilket är omkring en månad för tidigt.

I fjol kom sommaren den...

...19 april. Ja det stämmer faktiskt! Det var i princip ett likadant scenario då. Ni kanske minns den mycket varma påsken den 19-21 april 2014 som sedan lagom till majbrasan och 1 maj övergick till 20 cm (!) snö i Uppland bland annat!

Vi får se hur det blir denna gång! I morgon får vi svaret om sommaren har anlänt eller om vi får vänta ytterligare ett tag.

Länk: Årstidskarta - SMHI: http://www.smhi.se/vadret/vadret-i-sverige/arstidskarta 

 

Skribent: Simon Enström


Skriv en kommentar:
Du måste vara inloggad för att kunna skriva en kommentar


Kommenterar till den här nyheten (1):




Fler nyheter