Vi har haft rätt kyliga dagar den senaste tiden vilket säkert många har uppskattat, men nu återvänder mildluften till hela landet. Framåt helgen passeras sannolikt +10 grader på många håll i södra Sverige. Det ser alltså kört ut för en vargavinter innan jul.
Varning för blixthalka inatt!
Mildluften håller redan i detta nu på att trycka in sydvästifrån, tillsammans med ett regnområde. Detta vandrar under kvällen in mot västkusten och sprider sig sedan uppåt landet. Sent ikväll, i natt och i morgon bitti finns risk för svår ishalka när nederbörd faller på kalla vägbanor. Det handlar om underkylt regn, blötsnö eller snö. Halkan ser ut att drabba norra Västergötland och hela Svealand värst (med början kring Vänern sent onsdag kväll och framåt torsdag morgon/förmiddag i Gästrikland).
Vad är underkylt regn?
Underkylt regn förekommer när varmare luft pressar undan kalluft. Eftersom skiktet med varmluft lutar kommer blir det en kil med kalluft under den varma. Vägbanan är i detta läge kall med en eller flera minusgrader. Från vägytans perspektiv så finns alltså ett skikt med kalluft strax ovanför, lite längre upp befinner sig varmluftsskiftet och ovanför detta ytterligare ett skikt med kall luft.
Om nederbörd faller i detta läge så börjar det som snö i det översta skiktet med minusgrader. Snön smälter sedan till regn i det varma skiktet. När regnet sedan träffar vägytan fryser det omedelbart till is och bildar ett mycket förrädiskt islager som kan vara mycket svårt att se med blotta ögat!
Länk till SVT där underkylt regn förklaras med hjälp av grafik: http://www.svt.se/vader/fragor_och_svar/underkylt-regn
Mycket milt i helgen
Redan under torsdagen kommer temperaturen att leta sig uppåt +10 grader i södra Götaland. Fortfarande riktigt kallt i norra Norrland. Under fredagen har den mildare luften dragit in över hela landet med plusgrader upptill södra Norrland och upp längs Norrlandskusten.
Plusgrader väntas i stort sätt i hela landet under lördagen, söndagen och måndagen. På söndagen, fjärde advent, ser det ut att vi kan få uppåt +12 grader i östra Götaland och östra Svealand! Det blir inte mycket till nederbörd utan vi får mestadels uppehåll med växlande molnighet.
Julväder
Prognosen framåt julhelgen är osäker. I nuläget ser det ut att bli något kallare igen men plusgraderna ser oroväckande många ut för södra och mellersta Sverige. I mellersta och norra delen av Norrland (utom kusten) är sannolikheten rätt stor för en vit jul. Vid kusten inte alls säkert. Sannolikheten minskar ju längre söderut man kommer och i södra Sverige kommer det tyvärr inte att bli en vit jul i år. Detta inkluderar både Götaland och Svealand. Men prognosen hinner ju ändras ett par gånger till innan vi kan säga med säkerhet.
Snödjup just nu: http://www.smhi.se/vadret/vadret-i-sverige/snodjup
Skribent: Simon Enström