Untitled document
Uppdaterat 23 juni!
Härmed så önskas alla besökare en Glad Midsommar från oss alla på EWP.
Tidigare:
Ta det lugnt i midsommartrafiken!
Idag kommer säkert många av oss att bege sig ut i trafiken på väg till nära och kära. Därför så gäller det att ta god tid på sig och undvika stress och jäkt för att undvika olycka. Sommartid så pågår många vägarbeten vilket man ska hålla koll på för de aktuella sträckorna man tänkt åka på.
Tänk även på att ha mat och särskilt dryck om ni ska färdas långt!
Länk till Trafikverket HÄR - Kom gott fram till ert resmål!
Tidigare: Årets längsta dag 21 juni - Kanske med åska!
Tiden går fort och tyvärr så vänder det nu när vi är framme vid den 21 juni! Men många ljusa nätter återstår och i norr ovan polcirkeln råder midnattssol...
21 juni så infaller årets längsta dag och själva sommarsolståndet infaller officiellt klockan 16:57 i Sverige. Vid sommarsolståndet lutar jordaxeln som mest mot solen (antar sin största deklination); under dygnet då norra halvklotets sommarsolstånd infaller får man där sin längsta dag och kortaste natt. Norr om norra polcirkeln är det då midnattssol, alltså att solen inte alls går ned. Men det blir aldrig riktigt beckmörkt någonstans i Sverige eftersom solen bara är en bit under horisonten i nordlig riktning.
Vid sommarsolståndet, som infaller den 21 juni eller mer sällan 20 juni på norra halvklotet, inträffar årets längsta dag och kortaste natt.[2] Det exakta datumet kan variera lite år från år, beroende på årets plats i den fyraåriga skottårsperioden, ortens longitud, och även politiska beslut om sommartid.
Vid vändkretsarna (kräftans och stenbockens vändkrets) står solen i zenit mitt på dagen vid tiden kring respektive sommarsolstånd. I tropikerna (mellan vändkretsarna) kommer solen vid tiden kring sommarsolstånd att passera zenit sent på förmiddagen och tidigt på eftermiddagen.
När solen står som högst vid lokal middag över norra Italien når den samma höjd som när den står som lägst vid lokal middag över ekvatorn. Solen står som högst vid lokal middag över ekvatorn vid vår- och höstdagjämning och som lägst vid lokal middag när det är vinter- eller sommarsolstånd.
Vid sommarsolståndet når solen ungefär lika högt på himlen när den står som högst vid breddgraderna runt Nordkap (71,10°N) som den gör när den står som högst på himlen vid vändkretsarna (~23,5°N/S) under respektive vintersolstånd.
Hämtat från Wikipedia HÄR
En hel del åska de senaste dagarna!
I Norrland har åskan varit frekvent de senaste dagarna med kraftigs åskskurar som t.o.m. överlevt natten vilket ej är så märkligt då det råder midnattssol eller är ljust nästan dyget runt. Mer åska lär vänta och nu är det stora delar av södra Sverige som får ta del av denna. När det gäller midsommarvädret så lär det på ett klassiskt manér bli blandat och för en del av oss lär det nog bli att man får bära sillbordet ut och in emellan skurarna!
Tidigare - Framåtblick - MIDSOMMARVÄDRET 2023
Vi är nu inne i självaste midsommarveckan, kanske den viktigaste väderveckan på hela året. Åtminstone är vädret den stora snackisen för fredagens Midsommarafton. Regn eller sol? Kallt eller varmt? Vi ska ge en första framåtblick hur modellerna ser ut och vad tendenserna lutar åt. Faktum är att det är väldigt svårt att ge en exakt och bra prognos, för modellerna spretar och visar olika för varje körning. Det är som en enda gissningslek. Men vi ska göra ett försök.
MÅNDAG-ONSDAG:
Rent allmänt kommer vi att ligga i en varm luftmassa framtill åtminstone onsdag med högsommarvärme i nästan hela landet. Frånsett måndagen som bli något svalare på flera håll (väderprognos för måndag 19 juni upplagd här i flödet). Det som är intressant är vad som sker under onsdagsdygnet. Vi har nämligen en kallfront från sydväst som kommer att dra in under dagen med regn- och åskskurar. Längs denna kommer det för övrigt att bildas kraftiga åskväder i början av veckan nere över bland annat Frankrike och Tyskland i den rejält fuktiga och labila luftmassan som kommer att finnas där. Men när, var och hur kallfronten kommer att bete sig när den når Sverige är osäkert - så följ prognosen de närmsta dygnen!
TORSDAG:
Kallfronten med dess moln, regn och kanske åska kommer att vandra vidare norrut under torsdagen och bakom följer något svalare luft igen, men snabbt verkar en högtrycksrygg vilja göra entré söderifrån.
MIDSOMMARAFTON:
Lagom till den stora dagen verkar det som att vi får högtrycksinflytande söderifrån vilket innebär mest soligt och torrt väder för landets södra och mellersta delar. Något mer osäkert längre norrut men sannolikt lite mer ostadigt här och också betydligt svalare, för att inte säga kyligare.
I den varma luften kommer det att finnas en liten skurrisk, även om chansen är god att slippa dessa just på midsommarafton. Temperaturen kan, om högtrycksinflytandet slår in, hamna kring eller strax över 25 grader.
MIDSOMMARDAGEN:
Vad som händer till Midsommardagen, lördag, är osäkert. Men sannolikt fortsätter högtrycksryggen att dominera med soligt, torrt och varmt väder. Något svalare i norr.
Veckan därpå ser ännu lite varmare ut med ett par portioner med riktig högsommarvärme, men även denna tendens kan ändras några gånger innan det blir aktuellt.
Följ våra prognoser under veckan!
Skribent: S. Johansson & Simon Enström - EWP