.:: Just nu
Online: 20 | Inloggade: 39


.:: Chatt
Logga in för att skriva inlägg


.:: Våra partners









NYHETER FRÅN EWP


2 juni 2024 00:00
VÄRMEN SJUNGER PÅ SISTA VERSEN!

Untitled document

Den senaste perioden så har det varit rejält varmt och det är full sommar. Men inom kort så får vi vänja oss vid svalare temperaturer i veckan som kommer. Men innan dess så ska vi avverka ännu en åskdag. Även lördagen blev smått dramatsisk på många håll men kanske inte fullt så dramatisk som under fredagen. Men det har varit kraftiga åskväder på många håll.

VÄRMEN PRESSAS BORT MOT SYDOST!

Så här skriver vi på sociala media:
DET VARMA OMRÅDET KRYMPER TILL SÖNDAGEN - NYTT RISKUTFÄRDANDE FÖR SKYFALL OCH ÅSKA I SYDOST
Som skrevs i kvällens textprognos har det förekommit en hel del spridda åskväder runt om i landet under dagen, men inget har varit särskilt långlivat.
Till i morgon kommer det varma och fuktiga området att ha krympt ännu mer i takt med att fronten rör sig söderut och ligger mitt på dagen diagonalt över Svealand. Bakom detta följer lite svalare luft och vidare under måndagen passerar ytterligare en front snabbt österut genom landet med en ytterligare temperatursänkning.


Under söndagsdygnet får vi räkna med nya, lokalt kraftiga, åskskurar över delar av Götaland. Ett Riskutfärdande ligger ute enligt kartan nedan för kraftig åska och skyfallsliknande regn. Vissa av åskskurarna kan även uppfylla varningsnivå även om det är väldigt osäkert och svårbedömt.
Inom det mörkblåa området förväntas de kraftigaste åskskurarna ha störst risk att förekomma, men räkna som vanligt med stora lokala variationer eftersom det gäller skurar.


OMRÅDET DÄR RISKUTFÄRDANDET ÄR BERÄKNAT ATT HAMNA.

Skribent: S. Johansson & EWP Teamet


Skriv en kommentar:
Du måste vara inloggad för att kunna skriva en kommentar


Kommenterar till den här nyheten (1):




Fler nyheter