Untitled document
Nu är vi inför Advent och vi är inne i vad undertecknad benämner som "jul-tiden". Det är en tid där vi själva måste ordna till myset eftersom det är synnerligen mörkt och trist ute, inte allt för sällan heller åtföljt av ett urbota trist väder. Framförallt så gäller detta mellersta och södra Sverige men även i delar av Norrland så är det tyvärr på tok för milt för årstiden. En sådan tid har infallit nu där plusgraderna nu når långt upp i just Norrland.
Två-siffriga plusgrader under ett par dygn i södra Sverige...
Efter en period med lite vinter även i sydligaste delarna av landet har vädret återgått till den trista typen med regn, blåst och åtskilliga plusgrader. Under fredag-lördag 28-29 november kan det bli rejält milt med uppemot kanske 9-10 grader på många håll innan temperaturerna börjar att falla tillbaka igen. Därmed så försvinner ju snön vilket är tråkigt nu vid Advent. Endast i Norrland så består snön och minusgraderna. Annars så är det mörkt och trist väder som gäller. Därför så känns alla ljusen, stjärnorna och utegranarna med belysningarna extra välkommet för att muntra upp oss under denna allra mörkaste tiden som infaller nu de närmsta två månaderna.
Ingen direkt vinter att vänta för södra och mellersta Sverige den närmsta tiden...
För den som hoppas på nysnötäcke och kyla på nytt blir besviken för någon återgång syns inte i prognoserna för detta i nuläget. Närmsta snön och kylan står att finna från dalafjällen och vidare norrut samt i övre delarna av Norrland med vissa undantag. Det blir sålunda förhållandevis milt och blött framöver i stora delar av landet.

Den nordatlantiska oscillationen styr vårt vinterväder...
"Braskar Anders - Så slaskar jul och omvänt"?
Den gamla devisen som fanns i Bondepraktikan gäller ej längre sedan många år tillbaka tyvärr. Orsakerna är flera men främst den globala uppvärmningen som innebär mer fart i lufthaven och som därmed sätter fart på västvind-driften från Atlanten som medför en ständig lågtryckstrafik in över Skandinavien. I nuläget är det dessutom för tidigt i nuläget att spå om julen blir vit eller ej vädermässigt. För "snögaranti" och julstämning är det säkraste kortet att befinna sig i fjällvärlden och i Norrland för där brukar som regel kylan och snön att återfinnas.
Skribent: S. Johansson - EWP