En nyupptäckt komet vid namnet C/2010 X1 (Elenin) närmar sig de inre delarna av solsystemet och kan bjuda på en riktig himlashow när den passerar jorden på ett avstånd av endast 0.23 AU (ej riktigt fastställt) (32 911 560km) i mitten på oktober. Detta kan verka som ett stort avstånd men med astronomiska mått är det riktigt nära!
Kometen upptäcktes i slutet av december av den ryska astronomen Leonid Elenin och astronomer håller nu ett vaksamt öga på kometen vars exakta bana ännu inte är helt fastställd. Man är heller inte klara med hur pass ljusstark denna kommer att bli, eller vad som händer när jorden passerar genom dess svans vilket det finns en stor risk att den gör.
Just kometer är ett av universums stora mysterier och kan bjuda på många överaskningar. Exempel på detta är P73/Schwassmann-Wachmann 3 som av okänd anledning bröts sönder i flera fragment 1995 och 17P/Holmes vars atmosfär expanderade till en storlek av solens mått.
Vad som händer när Elenin passerar är det ingen som riktigt vet. Men vi kommer garanterat att få ett nytt ljusstarkt objekt på natthimlen att skåda, och risken är stor att vi kommer att få en stor ökning av stjärnfall.
Elenin beräknas bli synlig för blotta ögat i augusti 2011
Skribent: Kenny Åström