Uppdaterat 23:12: Ett dramatiskt åskdygn är till ända, det finns nu endast lite rester kvar på några håll i inlandet men det är inte mycket.
Ett mycket kraftigt åskoväder drog in över bland annat Örebro län vid 20-tiden. Detta ligger nu istället över de sydligaste delarna av Dalarna samtidigt som det håller på att klinga av mer och mer. Vid 21-tiden var över 1000 strömlösa i olika delar av Örebro län. Räddningstjänsten har fått rycka ut massor med gånger p.g.a. bränder mm. Inga personskador har rapporterats in till SOS Alarm.
Vad det gäller de övriga delarna av landet så har åskan klingat av en hel del på de flesta håll, men det är just cellen över södra Dalarna som fortsätter att ge lite åska ännu ett litet tag.
Uppdaterat 21:02: Åskovädret som drog norrut från Vättern och Östergötland har nu nått delar av Örebro län, utom de norra delarna. Lokalt har det åskat mycket kraftigt i i denna åskcell som alltså fortsätter norrut mot Örebro läns norra delar och de södra delarna av Dalarna. Vart åskan tar vägen sen är svårt att säga i nuläget, så det ber vi om att få återkomma till.
Åskrisken är därför extra stor för detta område en stund framöver, det finns också en varning utfärdad.
Det åskar också rätt mycket över Sydsvenska höglandet just nu samt några sporadiska urladdningar över Östersjön som kan vara inne och tangera Gotland.
Uppdaterat 20:05: Det såg ut som om Öland framförallt skulle beröras av ett kraftigt åskväder, men det dog snabbt ut, men kan komma att komma tillbaks igen inom kort.
Vi har även ett större åskoväder över Vättern som just nu berör delar av Östergötland men framförallt Örebro län.
Det åskar även i ett större område över norra Svealand och södra Norrland, men här är det något mer splittrat än cellen vid Vättern/Örebro. Även ett område söder om Kiruna berörs av åska!
EWP kommer noga följa upp åskläget under kvällen!
Uppdaterat: 18:11: Det åskar kraftigt på många håll i landet just nu, främst är det inlandet som berörs. Ett område med kraftig åska har vandrat norrut från Polen och kommer inom kort in på Öland till en början.
Det kommer att fortsätta åska på flera håll i landet, främst då i de inre delarna.
Varningarna består för kraftig åska, stora regnmängder och byiga vindar!
EWP fortsätter att följa upp det dramatiska läget under kvällen för den bästa bevakningen som möjligt!
Uppdaterat: 15:45: I nuläget ligger ett åskväder över Sydsvenska höglandet och ett mycket större åskväder över norra Götaland, ungefär runt Vänern och Vättern och lokalt över södra Örebro län. Detta har en rörelse åt nord/nordväst.
Det ligger ytterligare ett åskväder över västra Medelpad, inre Västerbotten och södra Lappland. Även detta har en riktning nord.
Dessutom ligger ett kraftigt åskväder över nordligaste Polen och Östersjön, hur detta orkar hela Östersjön är osäkert.
Men EWP följer upp läget då nya åskväder torligen kommer bildas!
Uppdaterat: 13:35
Ännu en ökning har skett vad det gäller åskaktiviteten de senaste timmarna. Åska har blossat upp på flera ställen i Sverige och vi har i huvudsak 3 åskväder som sticker ut i mängden.
Den första åskcellen ligger i sydvästra Hälsingland, den andra cellen återfinns ca 2 mil nordväst om Eksjö i Jönköpings län och en 3e cell finns runt Skövde i Västra Götalands län. Cellerna över Götaland har en bana åt NNV medan cellerna i norra Svealand rör sig mer åt NNO.
Fler åskceller beräknas blomma upp inom den närmaste tiden.
Uppdaterat: 11:00
Åskaktiviteten har nu ökat i takt med att solen står högre på himlen. Åskcellen som låg över nordvästra Värmland har nu dragit vidare över västligaste Dalarna och återfinns just nu över NV Dalarna och in över Jämtlandsfjällen. En annan cell har bildats över norra Närke och har tagit sig in över Dalarna, den ligger i skrivande stund ca 3 mil väster om Borlänge och har en NNV bana.
I övrigt börjar en del potentiella celler bildas på många platser så åskaktiviteten kommer att öka under dagens lopp
Tidigare:
God morgon!
Vi har haft en ljummen natt på många platser i främst södra och mellersta delen av Sverige. Och vi har en varm dag att se fram mot. Igår sattes nytt säsongsrekord då Göteborg hade 30 grader. Kanske kan vi slå detta också idag?
Under måndagskvällen kom ett kraftigt åskväder in över Skåne. Det har under natten rört sig norr ut och återfinns i försvagat skick över nordvästra Värmland. Dock åskar det fortfarande lite sporadiskt ur detta(!). I övrigt har vi nu under morgonen en del andra småceller som blossat upp. Dels en strax öster om Eksjö i Jönköpings län, samt en strax norr om Mora i Dalarnas län. Detta är egentligen bara startskottet för en åskrik dag.
Vi har först och främst en varning för kraftig åska under dagen i följande län: Skåne, Halland, Västra Götaland, Kronoberg, Jönköping, Värmland, Närke samt Dalarna. Åskrisken kommer i dessa områden att bli måttlig till stor. I övriga Götaland, Svealand och södra Norrland en liten till viss utom över ostligaste Svealand, Gotland samt efter Norrlandskusten, som får obefintlig åskrisk. Under kvällen ökar sedan åskrisken något även över de östra delarna.
Du följer givetvis åskrisken för just ditt län här på EWP som uppdateras efter behov under hela dagen.
Skribent: Kenny Åström / Simon Enström